فاز نهایی رجیستری دستگاه های سیم کارت خور

دارندگان دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور از جمله ساعت‌ هوشمند، از امروز باید نسبت به ثبت دستگاه در سامانه همتا اقدام کنند. ۱۲ و ۱۹ تیرماه آخرین مهلت برای رجیستر کردن دستگاه‌ها خواهد بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ۶ اسفندماه در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، تصویب کردند که کلیه‌ی تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار (وارداتی و تولید داخل) باید در سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت شوند. در نهایت ۳۰ خردادماه ۱۴۰۰، گمرک اعلام کرد که دارندگان ساعت‌ هوشمند تا ۱۲ تیر و دارندگان PDA ، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار تا ۱۹ تیرماه فرصت دارند روی دستگاه خود سیم‌کارت بگذارند و با انجام یک فعالیت همچون تماس، آن را فعال کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به تأثیرات اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه از سال ۹۶، اظهار کرد سهم ۹۰ درصدی قاچاق تلفن همراه به کشور، تبدیل به سهم ۹۰ تا ۹۵ درصدی واردات رسمی و درنتیجه، کاهش ۶٫۳ میلیارد دلاری قاچاق شده است. حمیدرضا دهقانی‌نیا اضافه کرد اجرای طرح رجیستری موبایل نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق ورودی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات برای دولت درآمد داشت.

آن‌گونه که سامانه همتا برآورد می‌کند، اجرای طرح رجیستری تجهیزات دارای سیم‌کارت از قاچاق ۳۰۰ میلیون دلاری جلوگیری و ۶۰۰ میلیارد تومان از محل دریافت عوارض گمرکی نصیب دولت می‌کند. از آنجا که قاچاق تجهیزات نام‌برده موجب خروج ارز از کشور می‌شود و با کاهش تقاضا در بازار آزاد، به بی‌ثباتی نرخ ارز نیز می‌انجامد. به‌علاوه با اجرای طرح رجیستری، تمامی دستگاه‌ها شامل خدمات پس از فروش می‌شوند و تا حد زیادی جلوی فروش کالای بی‌کیفیت و غیر استاندارد گرفته می‌شود.

افزایش قیمت تجهیزات سیم‌کارت‌خور با آغاز طرح رجیستری اجتناب‌ناپذیر است؛ اما پیش‌بینی می‌شود این افزایش نهایتا ۵ درصد باشد که مربوط به پرداخت عوارض و خدمات پس از فروش می‌شود. عوارض واردات شامل ۱ درصد سود بازرگانی، ۲ درصد حقوق گمرکی و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌شود. اکنون بیش از ۹۰ درصد واردات تبلت، ساعت هوشمند و دیگر موبایل‌واره‌ها به کشور به‌صورت قاچاق است. بنا به اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، میانگین مصرف تبلت در کشور ماهانه ۲۰۰ هزار و سالانه حداکثر ۲٫۵ میلیون دستگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *